01.12.2021r. Guzikowa matematyka

01.12.2021r.

Temat: Guzikowa matematyka.

Cele:

- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i motoryki małej,

- rozwijanie logicznego myślenia,

- utrwalenie znajomości kolorów i znajomości figur geometrycznych,

- kształtowanie umiejętności segregowania według podanych cech i próby tworzenia zbiorów.

Pomoce: worek lub torebka, duże ilości guzików, żyłkę, karton techniczny i klej.

1. Guzikowy worek - zabawa sensoryczna.

Rodzic wypełnia worek guzikami różnej wielkości.  Zadaniem dziecka będzie odgadnąć za pomocą zmysłu: słuchu oraz dotyku co znajduje się w środku. Dziecko potrząsa workiem i spróbuje odgadnąć co jest w środku. Następnie wkłada rękę do worka i za pomocą dotyku odgadnie co jest w środku.

1. Guzikowe powitanie -  witanie się słowami rymowanki… Rodzic wybierze duży guzik, którego będzie podawał dziecku z rąk do rąk z równoczesnym powtarzaniem słów rymowanki.

Guzik tu,guzik tam,
guzik krąży tu i tam.
Jak to miło i wesoło,
kiedy guzik krąży w koło.

1. Posegreguj guziki - zabawa matematyczna.

Zadaniem dziecka jest posegregowanie guzików ze względu na, którąś z cech. Na przykład rodzic mówi:

• posegreguj guziki według koloru (możemy dodatkowo na pojemnikach przykleić kartoniki z kolorami),
  • posegreguj guziki na te z uchem i te z dziurkami, itd.

Następnie możecie wspólnie przeliczać ile jest guzików w poszczególnych zbiorach.

1. Guzikowe figury geometryczne- zabawa dydaktyczna

Rodzic z dzieckiem  układa z guzików figury geometryczne. Rodzic pokazuje dziecku daną figurę, a zadaniem dziecka jest ułożenie jej              kształtu z guzików.

5.Guzikowe pchełki – wyścigi guzików

Potrzebne będą po dwa guziki dla rodzica i dziecka (najlepiej płaskie), oraz dwa sznurki do zaznaczenia STARTU i METY. Rodzic i dziecko siedzą wzdłuż dywanu. Zadanie polega na  najszybszym przeniesieniu swojego guzika do mety (tak jak to jest w grze pchełki). Więc jednym guzikiem naciskamy na drugi, aby jak najdalej „skoczył” do przodu i tak aż do mety.

1. Guzikowe nawlekani -  ćwiczenia manualne

Zadaniem dziecka jest nawlekanie guzików na sztywną żyłkę. Na koniec rodzic może związać taką nawlekankę, tworząc w ten sposób bransoletkę lub korale.

1. Guzikowy obrazek – działania plastyczne

Dziecko samodzielnie ułoży dowolny obrazek z guzików i z rodzicem za pomocą kleju przyklei guziki do kartki.