02.12.2021r. Pan Listonosz

02.12.2021r.

Temat: Pan listonosz.

Cele:

- zapoznanie z pracą listonosza oraz atrybutami potrzebnymi do wykonywania pracy,

- wzbogacanie zasobu słownictwa o określenia: poczta, paczka, list, listonosz…

- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,

- ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej.

Pomoce: zagadka o listonoszu, płyta CD z piosenką, obrazki puzzle, obrazki z listonoszem i jego atrybutami, klej, pocztówka, nożyczki, kredki

1. Wprowadzenie: Rozwiązanie zagadki słownej: Rodzic czyta dziecku zagadkę, a dziecko próbuje odgadnąć.

Chodzi z dużą torbą
    i z tego jest znany,
    że nosi przekazy,
    listy, telegramy.
    LISTONOSZ

2. Atrybuty Pana listonosza – praca z obrazkie
Rodzic pokazuje dziecku postać listonosza, a następnie pokazuje obrazek przedstawiający atrybuty, które są związane z pracą listonosza i pocztą. Zapyta dziecko, z jakim miejscem kojarzą się ilustrację? Poprosi dziecko, żeby nazwało obrazki. Polączyło w pary pasujące do siebie obrazki.

3. „Listonosz” – wysłuchanie wiersza M . Terlikowskiej, przybliżenie dziecku postaci i zawodu listonosza . Rodzic czyta wiersz .

Listonosz

Przez ulice długie,

od samego rana,

idzie pan listonosz,

torbę ma wypchaną.

Czy pogoda, czy dzień mglisty

pan listonosz nosi listy.

Stuku-puku

–        proszę wpuście listonosza.

Pan listonosz listy niesie,

nie pomyli się w adresie

Następnie prezentuje dziecku ilustracje przedstawiające listonosza.

Zadaje pytania dotyczące  jego pracy, np .

– Czym zajmuje się listonosz?

– Na czym polega jego praca?

– Jak chodzi ubrany?

– Co ze sobą nosi?

4. Pocztówkowe puzzle – Rodzic rozetnie pocztówkę w pionie albo w poziomie na 4 części . Następnie poprosi dziecko, aby ułożyło obrazek w całość i nakleiło go na kartkę.

5. Karty pracy – Rodzic wydrukuje dziecku obrazki. Dziecko pokoloruje kolorowankę - postać listonosza.

Karta pracy nr. 1

Karta pracy nr 2. Dziecko wskaże listonoszowi  i chłopcu drogę do skrzynki