Białe gospodarstwo

Witajcie kochane dzieci

Dziś dostaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Zima wierszem malowana”.

Słuchaliśmy wiersza pt. „Białe gospodarstwo”/autor dziecięcy - nieznany/:

Dziś wielki śnieg pada od samego rana

Zanosimy więc sarenkom choć troszeczkę siana

Gromadzie wróbli, co pukają w nasze okienka

Sypiemy  pełne garści słonecznikowego  ziarenka

A Rudasce z puszystą kitą, co w dziupli mieszka

Dajemy bardzo słodkiego orzeszka.

Teraz w śnieżki wesoło się pobawimy

I razem wielki, wielki pałac ze śniegu ulepimy

dla pięknej Białej Pani – Zimy.

Dzieci odpowiadały na pytania:

·       Jakie znamy pory roku

·       Jaka jest teraz pora roku

·       Z rozsypanki literowej wybierz pierwsze litery słów: wiosna, lato, jesień, zima

·       Z jakim kształtem kojarzą ci się te litery – spróbuj je odwzorować lepiąc je z plasteliny

·       Co to jest gospodarstwo – wieloznaczność rozumienia tego słowa

·       Jak rozumiesz określenie „białe gospodarstwo”

·       Jakie prace trzeba wykonać w białym gospodarstwie gdy jest zima i pada śnieg – do kogo należy to gospodarstwo – kto w nim pracuje

·       Jak możemy pomagać przyrodzie podczas zimy

·       Które prace i zajęcia podobają ci się najbardziej

Narysuj ilustrację do wiersza na kartce A-3 używając pasteli olejnych i farb akwarelowych – nie zapominaj, że akwarele uwielbiają dużo wody.

Możecie przynieść swoje dzieła do przedszkola, jak już będziecie mogły przyjść – wybierzemy razem kilka z nich i wyślemy na konkurs.

Życzę Ci przyjemnej i wesołej zabawy

Elżbieta Gajewska