Zabawy na dzisiaj :)

3.11.2021r.

Temat: Poznajemy budowę ptaka - rozmowa z dziećmi z wykorzystaniem ilustracji.

Cel:

• Zapoznanie z budową ptaka, jago charakterystycznymi cechami,

• Rozpoznawanie i nazywanie kilku gatunków ptaków,

• Rozbudzanie zainteresowań środowiskiem przyrodniczym.

Przebieg:

1. „Ptaki” – wyszukiwanie ilustracji z ptakami, Rozmawiamy z dzieckiem o wyglądzie ptaków.

2. Omówienie budowy ptaka: skóra pokryta piórami, kończyny przednie przekształcone są w skrzydła, które służą do poruszania się w powietrzu, ptaki nie mają zębów, posiadają kości pneumatyczne - puste w środku, najważniejszymi zmysłami są wzrok oraz słuch.

Ciekawostki o ptakach:

Największy latający:Kondor olbrzymi - rozpiętość skrzydeł dochodzi do 3 metrów.

Największy nielot:Struś senegalski - osiąga wysokość do 2,5 metra i masę ciała 150 kg.

Największa papuga:Ara hiacyntowa - 1m od głowy do ogona.

Najszybszy:Sokół wędrowny - osiąga prędkość nawet 300 km/h. Jest nie tylko najszybszym ptakiem, ale i najszybszym stworzeniem na całej planecie.

Najmniejszy:Koliber hawańczyk - waży niecałe 2 gramy.

Najdłuższa migracja:Rybitwa popielata - pokonuje 40 000 km, wracając do tego samego gniazda co roku.

Najdłuższy lot bez lądowania:Białorzytka grenlandzka - 4100 km

3. „Śpiew ptaków” – zabawa rozwijająca percepcję wzrokową i słuchową. Dziecko ogląda i słucha śpiew ptaków. Mama lub Tato mówi nazwę ptaka. Następnie można pobawić się w zgaduj – zgadulę wykorzystując nagranie; dziecko słysząc dźwięk śpiewu ptaka odgaduje jaki to ptak.

Tutaj nagranie do zabawy:

pozdrawia Pani Ania :)