Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na październik

Zamierzenia wychowawczo - dydaktyczne dla grupy II

PAŹDZIERNIK

• Poznawanie darów jesieni. Rozróżnianie i nazywanie owoców i warzyw rosnących w polskich sadach i ogrodach. Poznawanie sposobów przetwarzania owoców: dżem, sok, susz.  Wdrażanie do spożywania warzyw i owoców, jako źródła witamin. Rozwijanie wrażliwości narządów zmysłowych: smaku, dotyku, węchu, wzroku w rozpoznawaniu owoców i warzyw.
  • Wspieranie rozwoju dziecka poprzez działania z zakresu symulacji sensorycznej.
  • Wielozmysłowe poznanie drzewa, rozbudzanie ciekawości poznawczej, dostrzeganie piękna drzew jesienią.
  • Uświadomienie roli drzew w ekosystemie i życiu człowieka. Propagowanie idei ochrony drzew. Poszerzanie wiedzy ekologicznej.
  • Kształtowanie umiejętności posługiwania się różnorodnym materiałem przyrodniczym w działalności plastyczno-konstrukcyjnej.
  • Rozwijanie samodzielności, wytrwałości, obowiązkowości i doskonałości w działaniu.
  • Wiązanie typowych zjawisk atmosferycznych oraz zmian w świecie roślin i zwierząt z aktualną porą roku: opadanie liści, zmiany temperatury, opady deszczu.
  • Rozwijanie ciekawości poznawczej i zachęcanie do aktywności badawczej – realizowanie zagadnień z Innowacji Pedagogicznej ,,Piątkowe eksperymenty ciekawskich przedszkolaków’’.
  • Rozwijanie różnorodnych form twórczości dziecięcej – zabawy teatralne, dramowe – realizowanie treści z Koncepcji Przedszkola.
  • Ćwiczenia w ważeniu przedmiotów. Porównywanie masy przedmiotów, stosowanie określeń dotyczących wagi przedmiotów: lżejszy, cięższy, tak samo lżejszy, tak samo ciężki. Prezentacja wagi szalkowej i wyjaśnienie sposobu ważenia. Wykorzystanie wagi kuchennej przy ważeniu warzyw. Wykonywanie zadań w parach i zespołach podczas ważenia.
  • Kształtowanie orientacji przestrzennej - ćwiczenia w stosowaniu pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni: ,,na’’, ,,w’’, ,,pod’’, ,,nad’’, ,, po między’’.
  • Doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 4, wyznaczanie wyniku dodawania i odejmowania licząc na palcach lub innych zbiorach zastępczych.