Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na wrzesień

PLAN  PRACY WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNEJ

GRUPA  4 - LATKÓW

• Integracja dzieci. Rozwijanie postawy współgospodarza placówki przedszkolnej – wprowadzenie zasad bezpieczeństwa w przedszkolu, na placu zabaw (korzystania z zabawek i sprzętu sportowego), w czasie wyjść. Wspólne tworzenie Kodeksu grupowego.
  • Zapoznanie z numerami alarmowymi. Utrwalenie zasad ruchu drogowego.
  • Kształtowanie umiejętności posługiwania się różnorodnym materiałem przyrodniczym w działalności plastyczno-konstrukcyjnej.
  • Rozwijanie samodzielności, wytrwałości, obowiązkowości i doskonałości w działaniu.
  • Wiązanie typowych zjawisk atmosferycznych oraz zmian w świecie roślin i zwierząt z aktualną porą roku: opadanie liści, zmiany temperatury, opady deszczu.
  • Rozwijanie różnorodnych form twórczości dziecięcej – zabawy teatralne, dramowe – realizowanie treści z Koncepcji Przedszkola.
  • Zachęcanie do zgłaszania przez dzieci potrzeb i napotykanych trudności  w czasie zabaw oraz wykonywanych czynności, kształtowanie umiejętności zgodnego współżycia w grupie.
  • Wdrażanie do szanowania wspólnych zabawek i odkładania ich na wyznaczone miejsce.
  • Sprawne wykonywanie czynności samoobsługowych i przyswajanie nawyków higieniczno-kulturalnych.
  • Rozumienie konieczności zachowania czystości podczas spożywania posiłków i potrzeby kulturalnego zachowania się przy stole.
  • Prowadzenie ćwiczeń usprawniających mięśni narządów mowy w celu kształtowania prawidłowej wymowy.
  • Kształtowanie orientacji przestrzennej - ćwiczenia w stosowaniu pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni: ,,na’’, ,,w’’, ,,pod’’, ,,nad’’, ,, po między’’.
  • Doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 4, wyznaczanie wyniku dodawania i odejmowania licząc na liczmanach.