Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze-styczeń

Zamierzenia wychowawczo – dydaktyczne dla grupy II

S T Y C Z E Ń

• Zapoznanie z tradycjami i zwyczajami związanymi z pożegnaniem Starego i powitaniem Nowego Roku.
  • Zrozumienie i ustalenie stałego następstwa dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku.
  • Utrwalenie znajomości nazw i kolejności pór roku.
  • Wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez przygotowywanie się                    do obchodów  Dnia Babci i Dziadka.
  • Wprowadzenie i wyjaśnienie pojęcia rytm. Kształtowanie umiejętności wyszukiwania i tworzenia rytmów.
  • Kształtowanie umiejętności posługiwania się pojęciami związanymi            z określaniem stosunków czasowych: wczoraj, dzisiaj, jutro oraz określeniami typu: starszy, młodszy, starość, młodość.
  • Poznanie przyrządów do mierzenia czasu: zegarek, stoper, klepsydra… Wyjaśnienie pojęcia ,,czas.
  • Doskonalenie orientacji przestrzennej, orientacji w schemacie ciała oraz orientacji na kartce papieru.
  • Rozwijanie sprawności grafomotorycznej oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej poprzez ćwiczenia motoryki małej, kreślenie szlaczków literopodobnych .
  • Doskonalenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słuchowej   podanych wyrazów.
  • Rozbudzanie zainteresowania dziełami sztuki przedstawiającymi zimowe pejzaże.